Asics

Z Butopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

ASICS (dokładnie ASICS Corporation) – japońskie przedsiębiorstwo produkujące odzież i obuwie sportowe. Firma znana jest z innowacyjnych projektów i technologicznego zaangażowania w swoje produkty. ASICS Corporation zajmuje się produkcją butów dedykowanych takim dyscyplinom jak: bieganie, tenis, squash, badminton, krykiet, golf, piłka nożna, zapasy, lekkoatletyka, siatkówka czy lacrosse. Aktualnie marka jest rozpoznawalna przez profesjonalne buty do biegania, cieszące się sławą wśród amatorów biegania i popularnych sportowców.

Historia

Historia ASICS Corporation zaczyna się 1 września 1949 roku, choć początkowo przedsiębiorstwo działało pod nazwą Onitsuka. Założycielem był Kihachiro Onitsuka, który zaczynał od produkcji obuwia koszykarskiego w Japonii, w miejscowości Kobe. Oferta marki regularnie się poszerzała o modele kierowane do entuzjastów innych sportów, ze szczególnym uwzględnieniem dyscyplin olimpijskich. W latach 50. z obuwia japońskiego producenta korzystali profesjonalni sportowcy z całego świata. Rewolucją w działalności firmy był model Mexico 66, w którym po raz pierwszy użyto charakterystyczne krzyżujące się paski, umieszczone na bocznym panelu buta. Kihachiro Onitsuka chciał, by nazwa firmy była zgodna z jej filozofią. Dlatego wykorzystał w nazwie sentencję „W zdrowym ciele, Zdrowy Duch”. W oryginalnej łacińskiej wersji brzmi ono „Anima Sana In Corpore Sano”, a określenie ASICS jest akronimem tych słów.

Współpraca ze sportowcami

ASICS Corporation jest sponsorem reprezentacji wielu krajów, między innymi Włoch, Hiszpanii, Szwecji, Słowenii, Japonii, Brazylii, Argentyny czy Portoryko. Marka sponsoruje również szereg drużyn z różnych dyscyplin sportowych. W czasie Lekkoatletycznych Mistrzostw Świata w 2007 roku firma zapewniła stroje reprezentacji Korei, Irlandii, Holandii oraz Włoch.