Buty do biegania

Z Butopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Buty do biegania - bieganie to rodzaj aktywności sportowej, która z roku na rok ma coraz więcej zwolenników. Co stoi za tak dużym i stale rosnącym zainteresowaniem? Bieganie jest darmowe. Można uprawiać tę dyscyplinę o każdej porze dnia i nocy. Praktycznie każdy rodzaj nawierzchni nadaje się do treningu. Strój i buty to już trochę inna sprawa – jeśli regularnie biegasz na długie dystanse, to dobrze mieć minimum buty dedykowane osobom uprawiającym jogging. Twoje kolana, mięśnie i ścięgna będą Ci bardzo wdzięczne! Nie lubisz rywalizować i ścigać się z innymi, a zajęcia grupowe na siłowni to dla ciebie koszmar? Bieganie będzie dla ciebie wprost idealne. Ścigasz się sam ze sobą, pokonujesz własne słabości i poprawiasz swoje wyniki, bez porównywania się do innych.

Jak wybrać idealne buty do biegania?

Sklepienie stopy to podstawa, żeby orzec jaki rodzaj buta będzie dla ciebie idealny. Jest to część stopy, która wygina się podczas ruchu w charakterystyczny łuk. Wysokość tego łuku to istotna informacja. Istnieją trzy podstawowe kategorie: stopa pronująca - niskie sklepienie, neutralna - średnie sklepienie i supinująca - wysokie sklepienie. Test wodny - najprostszy, możesz go wykonać w zaciszu domowym. Zanurz stopę w wodzie i zrób odcisk na przykład na szarym papierze lub innej powierzchni. Porównaj z opisami rodzajów sklepień stopy. Mówiąc najprościej jak się da - największą powierzchnię kartki zajmować będzie stopa pronująca, średnią powierzchnię neutralna, a najmniejszą (najcieńszy odcisk) stopa supinująca. Jeśli już wiesz, jakiego rodzaju stopę posiadasz, podpowie ci to jaki model butów do biegania kupić. Jeśli nadal masz wątpliwości najlepiej skorzystać z darmowych porad w specjalistycznych sklepach dla biegaczy lub wejść na jedno z wielu polskich lub zagranicznych for internetowych, zrzeszających biegaczy. Osoby trenujące tą samą dyscyplinę chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi.

Zalety biegania

Po pierwsze: redukcja stresu. Żyjemy w czasach, gdzie najlepszym doradcą jest pośpiech. Wszyscy gdzieś pędzą, mają stresującą pracę i ogromne tempo życia. Bieganie to antidotum na napięcia po całym dniu, pomaga również w walce z bezsennością, która często jest wynikiem właśnie stresującego, zbyt szybkiego tempa życia. Regularne treningi poprawiają pamięć i koncentrację - wszystko za sprawą lepszego ukrwienia i zwiększenia napływu krwi do mózgu. Szczupła, delikatnie umięśniona sylwetka to kolejny skutek uboczny regularnego joggingu. Za tym idą dodatkowe korzyści: poprawa samooceny i nastrój i zwiększa motywację. Treningi biegowe wydłużają życie, co udowodniono naukowo.