Clarks

Z Butopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Clarks – to nazwa skrócona, niewiele osób wie, że pełna brzmi C. & J. Clark International Ltd. Marka działa na rynku obuwniczym od prawie 200 lat. Początki sięgają 1825 roku. Wtedy też bracia Cyrus i James Clark założyli rodzinną firmę. Pierwszą propozycją angielskiej marki były miękkie kapcie z owczej skóry. Była to trampolina do wielkiej kariery i popularności brytyjskiego brandu.

Wszystkie buty z metką Clarks nabierają kształtu na prawidle (innymi słowy kopycie) szewskim. Każda para jest wykonywana ręcznie z jednego kawałka garbowanej skóry, z precyzją i idealnym wymierzeniem wszystkich długości i szerokości. To już rzadkość, żeby buty były szyte ręcznie, ale Clarks z tego nie rezygnuje.

Największą popularność zdobył model Desert Boot. Został on zaprojektowany przez Nathana Clarka, trafił na sklepowe półki w 1950 roku. Od tego czasu jest jednym z najbardziej kultowych i rozpoznawalnych modeli w kategorii codziennego obuwia.

Dziś sklepy marki Clarks są zlokalizowane w ponad 50 krajach – w rodzimej Wielkiej Brytanii, a także Irlandii, Ameryce Północnej, Europie i Azji. Obecnie brand w swoich kolekcjach łączy długoletnią tradycję z nowoczesnymi akcentami. To pionierzy i innowatorzy w dziedzinie obuwia w ogóle.