Dc

Z Butopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

DC (pełna nazwa: Droors Clothing Shoe Company United States of America) – amerykańska marka produkująca odzież, obuwie i akcesoria głównie dla pasjonatów skateboardingu i snowboardingu.

Historia

Za powstanie marki DC Shoes odpowiedzialny jest Ken Block, kierowca rajdowy, który rozpoczął działalność w 1994 roku. Wszystko zaczęła się od kilku koszulek z napisem DC, które Block zaprojektował dla siebie i swoich znajomych. Na rozwój tego przedsięwzięcia wpływ miał Damon Way, który później został wspólnikiem Kena. Mężczyźni założyli przedsiębiorstwo korzystając z pożyczonych środków w wysokości 10 tysięcy dolarów. Początkowo towar trzymali w garażu przerobionym na magazyn. Firma nazywała się Droors Clothing, a później przeprowadzono rebranding, od którego świat miał do czynienia z marką DC. Do produkcji odzieży i obuwia dla fanów deskorolki zachęcił Blocka, brat Damona Waya – Danny Way, który w tamtych czasach był już znanym zawodnikiem, a dziś uznawany jest za legendę skateboardingu.

Marka DC stawiała nie tylko na zachęcający design, ale przede wszystkim na wytrzymałość produkowanych przez siebie butów. Ta cecha sprawiła, że coraz więcej skaterów było zainteresowanych produktami marki założonej przez Kena Blocka.

DC swoją popularność zawdzięcza też współpracy z wieloma znanymi skaterami. Z marką współpracował między innymi Josh Kalis, które aktualnie postrzegany jest jako jeden z najlepszych w swojej kategorii zawodników na świecie. Później do ekipy DC dołączyli tacy sportowcy jak Colin McKay, Rob Dyrdek, Stevie Williams, Ryan Gallant, Brian Henning czy Anthony Van Engelen.

W 2003 światło dzienne ujrzała produkcja filmowa o tematyce deskorolkowej, wykonana przez DC. Film nosił tytuł „DC Video” i szybko podbił serca miłośników jazdy na deskorolce.

DC zostało zakupione przez przedsiębiorstwo Quiksilver, które zarządza marką DC do dnia dzisiejszego.