Dr. Martens

Z Butopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Dr. Martens - marka obuwnicza, które zapracowała sobie na status kultowej. W czym tkwi jej sekret? Historia zaczyna się dość boleśnie. Niemiecki lekarz o nazwisku Martens był na nartach w Alpach, gdzie uległ kontuzji i skręcił sobie kostkę. Dla doktora był to impuls, żeby opracować projekt butów, które będą chronić stopy i w przyszłości zapobiegną tego typu sytuacjom. Tym sposobem powstały pierwsze buty z poduszką powietrzną na pięcie.

Doktor Martens wraz z Herbertem Funkiem prototyp butów zaczęli produkować na masową skalę w fabryce w Monachium w 1949 roku. W 1959 roku firmę sprzedano brytyjskiej marce R. Giggs Group Ltd. Nowi, angielscy właściciele nadali Martensom ostateczny szlif, między innymi dodali żółtą, charakterystyczną nić przy obszyciu buta i dokonali drobnych, kosmetycznych poprawek ich kształtu. Pierwsze buty od nowych właścicieli z Wielkiej Brytanii trafiły do sprzedaży w 1960 roku.

Skąd Martensy mają status kultowych? Złożyło się na to kilka czynników. Pokochali je przedstawiciele przeróżnych subkultur: w latach 70. skinheadzi, w latach 80. punki, w latach 90. fani i muzycy nurtu grunge. Topowi muzycy, tacy jak: Iggy Pop czy Kurt Cobain przyczynili się do zwiększenia popularności i rozpoznawalności butów marki Martens. Dziś „martensy” noszą osoby z przeróżnych środowisk, a moda na noszenie ich nie przemija!