Fila

Z Butopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Fila – przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją obuwia i odzieży sportowej. Zostało założone we Włoszech w 1911 roku. W 2007 roku zarządzanie firmą przejął Yoon-Soo Yoon, a główna siedziba została przeniesiona do Korei Południowej. Na początku działalności Fila produkowała sprzęt i ubrania dla alpinistów. Z czasem oferta była poszerzana, w efekcie czego dziś znaleźć w niej można odzież i akcesoria dla szerokiej palety dyscyplin sportowych.

Wzloty i upadki

Produkty Fila, w szczególności buty, były bardzo popularne w latach 90.. W nowym milenium marka straciła swoją pozycję w branży. Niedawno jednak brand powrócił na rynek i do świadomości klientów, reaktywując kultowe modele z czasów swojej sławy.

Sponsoring

Fila sponsoruje wielu sportowców w sporej liczbie dyscyplin sportowych. Fila jest sponsorem sportowców uprawiających narciarstwo alpejskie (np. Alberto Tomba), koszykówkę (np. Michael, Green, Grant Hill i Jerry Stackhouse), baseball (np. Barry Bonds), piłkę nożną (np. Busan I'Park), golf (np. Tom Watson), wspinaczkę górską (np. Reinhold Messner) czy tenis (np. Mark Philippoussis, Swietłana Kuzniecowa i Lars Burgsmüller).