Lacoste

Z Butopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Lacoste – francuska firma odzieżowa zajmująca się produkcją ubrań, butów, akcesoriów i kosmetyków. Główna siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Paryżu. Lacoste prowadzi produkcję we Francji oraz między innymi w Peru i Maroko. Charakterystycznym elementem ubrań marki jest logo przedstawiające zielonego krokodyla. Klasyczne kolory w ofercie to biały oraz cytrynowo-zielony i czerwony.

Historia

Za założenie firmy Lacoste odpowiedzialny jest René Lacoste, francuski tenisista. Sportowiec uznał za niewygodne stroje obowiązujące w jego czasach. Nie chcąc dłużej grać w koszuli z długim rękawem wymyślił własny strój – białą koszulkę z krótkimi rękawami i kołnierzykiem, uszytą z francuskiej bawełny. Wynalazek René wywołał sporo zamieszania w tenisowym świecie, ponieważ stanowił absolutną nowość w kwestii mody zawodników.

Ze względu na zawziętość, z jaką grał francuski tenisista, amerykańska prasa nadała mu przydomek „the Alligator” (po polsku „aligator”). Ponadto tenisista często pokazywał się z teczką wykonaną ze skóry krokodyla. Nowy styl spodobał się publiczności, aż w końcu Lacoste założył swoją markę odzieżową, w której ofercie na początku dostępne były tylko białe koszulki polo. Przydomek, jaki zdobył na korcie, przyczynił się do powstania logo z zielonym krokodylem.

Lacoste rozpoczynał działalność gospodarczą ze swoim przyjacielem André Gillierem. Produkcja koszulek zaczęła się w 1933 roku. Szczególne sukcesy przedsiębiorstwo francuskiego tenisisty zaczęło odnosić w latach 80. i od tamtej pory brand cieszy się międzynarodową sławą, a oferowane przez niego ubrania i buty są popularne po dziś dzień.