Lonsdale

Z Butopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Lonsdale – brytyjskie przedsiębiorstwo odzieżowe zajmujące się produkcją ubrań, butów i akcesoriów sportowych dedykowanych w szczególności sportom walki.

Historia

Nazwa marki wywodzi się od nazwiska Lorda Lonsdale’a. Na początku XX wieku był on organizotorem licznych meczy bokserskich. Pełnił też funkcję przewodniczącego Narodowego Klubu Sportowego Wielkiej Brytanii. Każdy bokser w kraju miał możliwość zdobycia nagrody w postaci tak zwanego pasa Lonsdale’a, pod warunkiem zdobycia tytułu mistrzowskiego i obronienia go trzykrotnie.

Były bokser, Bernard Hart przybył do Lorda w latach 60 i poprosił go o zgodę na wykorzystanie jego nazwiska na odzieży przeznaczonej dla pięściarzy. Lord pozwolił Hartowi na używanie nazwiska, wobec czego w Londynie powstała firma produkująca sprzęt bokserski, a później także ubrania.

Do zwiększenia popularności brandu przyczynił się członek zespołu The Jam – Paul Weller, który kupił w 1979 roku kupił kilka koszulek w londyńskim sklepie. Ubrania Lonsdale zaczęły być więc noszone nie tylko przez sportowców, ale także przez skinheadów i reprezentantów kultury punk.

Wśród słynnych bokserów, którzy korzystali z odzieży i sprzętu Lonsdale znaleźli się: Henry Cooper, Mike Tyson, Lennox Lewis i Muhammad Ali.

Sympatią klientów cieszą się nie tylko ubrania i akcesoria, ale również buty bokserskie, które znajdują się w ofercie angielskiej firmy.