Nike Air Max

Z Butopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Nike Air Max - historia tych kultowych sneakerów sięga marca 1987 roku. Wtedy też na świat przyszły pierwsze buty z linii Air Max - popularne „jedynki”. Model Air Max 1 był innowacyjny i odważny. Wyróżniał się odkryciem tego, co do tej pory było skrzętnie skrywane, czyli widocznej, amortyzującej poduszki wypełnionej gazem.

Ojcem sukcesu Air Maxów jest Tinker Hatfield. Ten czołowy projektant I wizjoner marki Nike przeforsował pomysł na widoczną amortyzację. Zainspirowała go wizyta w Paryżu - w tamtejszym budynku biblioteki publicznej i muzeum sztuki współczesnej, czyli Centre Georges Pompidou, zastosowano ciekawy architektoniczny koncept. Wszystkie rury i instalacje umieszczono na zewnątrz budynku i są widoczne gołym okiem. Hatfield zastosował to samo rozwiązanie w butach Nike i to był strzał w dziesiątkę.

Buty reklamowano sloganem Air Max is not a shoe. Co oznacza to hasło? Air Maxy to nie tylko buty, to styl życia. Osoby, które noszą Air Maxy, są dynamiczne, pewne siebie. To indywidualiści, którzy lubią sięgać po swoje. Jeżeli buty są na topie przez 30 lat, to chyba znaczy, że definitywnie są poza trendami i chwilowymi modami. Najpopularniejsze modele to ta trójka: Air Max to Air Max 1, Air Max 90 oraz Air Max 95.