Nike Air Max 180

Z Butopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Nike Air Max 180 - projekt dwóch czołowych designerów Nike – Tinkera Hatfielda i Bruce’a Kilgore’a z 1991 roku. Jego innowacyjność polegała na uwidocznieniu poduszki powietrznej w podeszwie w 180 stopniach, a nie jak do tej pory - w dziewięćdziesięciu. Buty choć w swoim czasie cieszyły się sporym zainteresowaniem sneakerheadów, nigdy nie stały się tak popularne, jak Air Max 1 czy Air Max 90.

Historia

Nike Air Max 180 pojawiły się w ofercie oregońskiej marki w tym samym roku, co inny model z tej samej serii - Nike Air Max Classic. Jednak to właśnie one były bardziej rewolucyjne i zwracały uwagę odbiorców. Celem projektantów było dalsze dążenie w kierunku jeszcze lżejszych Air Maxów, dlatego zastosowali zupełnie nowy typ tworzywa na podeszwie, dzięki któremu obniżyli wagę Nike Air Max 180, które stały się nowym synonimem ultra lekkich sneakersów. Jako że czas ich powstania przypadał na początek lat dziewięćdziesiątych, ukazały się one w różnych wersjach kolorystycznych opartych na tym samym schemacie - biel + kolor neonowy. To kolejny ciekawy projekt Nike, który jednak przepadł wśród wielu innych hitów i dziś pamiętają o nim tylko pasjonaci.

Specyfikacja

W Nike Air Max 180 postanowiono poeksperymentować z rodzajem tworzyw na podeszwie oraz poduszką powietrzną, dlatego właśnie tradycyjnie wykorzystywany przez markę materiał został zamieniony na lżejszy. Poduszka widoczna jest w stu osiemdziesięciu stopniach, a spód buta jest całkowicie niewidoczny. Buty świetnie zamortyzowane i bardzo designerskie.