Nike Air Max 90

Z Butopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Nike Air Max 90 - drugi najbardziej popularny model Nike ze słynnej linii Air Max. Na rynku obuwniczym zadebiutował w 1990 roku i został przez markę nazwany Nike Air Max III. Z czasem nazwę tę zmieniono na kojarzącą się z rokiem powstania Nike Air Max 90. Za projekt tych sneakersów odpowiada pomysłodawca Air Maxów - Tinker Hatfield.

Historia

Po wielkim sukcesie modelu Nike Air Max 1 trudno było stworzyć coś równie zaskakującego, jednak w 1990 roku Tinkerowi Hatfieldowi się udało. Nike Air Max 90 powstały w dwóch legendarnych dziś kolorystykach - Radiant Red i Laser Blue. W projekcie wykorzystano trzy różne rodzaje tworzyw do uszycia cholewki, co stało się później standardem w większości butów z linii Air Max. Mowa tu o tekstylnej siateczce, zamszu oraz skórze, które przenikały się w górnej części buta. Mimo że Nike Air Max 90 były kolejnym sprzedażowym hitem marki, to na pewien czas zniknęły z linii produkcyjnej. Dziś są jednak drugimi najchętniej reinterpretowanymi butami Air Max w całej historii Nike.

Najważniejsze reedycje

Po Radiant Red i Laser Blue przyszedł czas na inne kolorystyki realizowane przez projektantów z Oregonu w dłuższych odstępach czasowych. Najlepiej zapamiętane zostaną przede wszystkim buty z 2002 roku, które były pierwszą reedycją dziewięćdziesiątek od 1990 roku. Co ciekawe były to te same kolory, co w pierwotnej wersji Radiant Red, jednak zmieniono ich nazwę na Infrared. Pod tym hasłem klasyczne Nike Air Max 90 funkcjonują do dziś. W późniejszych projektach designerzy Nike dokonywali kosmetycznych zmian w użyciu materiałów, na przykład wymieniali skórę na nubuk lub zwiększali powierzchnię siateczki w stosunku do pozostałych tworzyw. Dziś Nike Air Max 90 ma tysiące wersji kolorystycznych i materiałowych. Wiele z nich powstało przy okazji kolaboracji z zewnętrznymi firmami.