Nike Air Max 95

Z Butopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Nike Air Max 95 - model Air Maxów, który do sprzedaży trafił w 1995 roku. Autorem projektu był Sergio Lozano, którego zainspirowały warstwy geologiczne jednego z rejonów Ameryki oraz ludzka anatomia, a dokładniej układ kostny, więzadła i kręgosłup. Buty powstały z przeznaczeniem dla biegaczy, jednak dziś są jednym z najpopularniejszych modeli obuwia lifestylowego. Ich innowacyjność polega na zastosowaniu widocznej poduszki powietrznej nie tylko, jak we wcześniejszych modelach Air Maxów, pod piętą, ale także pod śródstopiem.

Historia

Sergio Lozano, jeden z projektantów Nike zajmujący się przede wszystkim projektami przeznaczonymi dla graczy tenisa oraz ćwiczących na siłowni, został poproszony o stworzenie nowej sylwetki butów Air Max. Po sukcesie Air Max 90 słuch o słynnych dziś butach z widoczną poduszką powietrzną w podeszwie ponownie zaginął na kilka lat. Sergio zainspirował się budową geologiczną terenów Beaverton i naszkicował projekt, który sporo czasu przeleżał w szufladzie. Jednak w którymś momencie nowej dawki inspiracji dostarczył mu… ludzki szkielet. Niezapomniane, charakterystyczne pasy na butach Nike Air Max 95 miały symbolizować żebra, mięśnie i więzadła w naszym ciele. Podeszwa jest natomiast symbolem ludzkiego kręgosłupa. Do projektu dodano widoczne poduszki powietrzne pod piętą i pod śródstopiem, dzięki czemu model stał się idealną propozycją dla biegaczy. Dodatkowo wzmocniono jego efektowność intensywną, neonową kolorystyką.

Specyfikacja

Nike Air Max 95 to pierwsze z serii butów Air Max, w których większą część cholewki uszyto z przewiewnej siateczki. To właśnie dzięki temu można było nazwać je biegówkami. W podeszwie znajduje się poliuretanowa poduszka powietrzna, która odpowiada za wzmocnioną amortyzację w butach.