Nike Air Max Light

Z Butopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Air Max Light - jedne z najbardziej niedocenianych Air Maxów, które powstały w roku 1989 tuż po pierwszych, legendarnych Air Max 1, dlatego określa się je zamiennie dwoma nazwami - Air Max Light i Air Max II. Autorem projektu jest Tinker Hatfield - człowiek, który stoi za wprowadzeniem do sprzedaży całej serii butów z widoczną poduszką powietrzną w podeszwie.

Specyfikacja

Nazwa Air Max II nie bez przyczyny została zmieniona na Air Max Light. Projekt ten miał odznaczać się rewolucyjnie niską wagą, przede wszystkim znacznie niższą niż pierwsze w historii Air Maxy. Aby uzyskać taki efekt, projektant zastosował szereg innowacyjnych rozwiązań technologicznych, opierających się w głównej mierze na zastąpieniu ciężkich materiałów lżejszymi o podobnych właściwościach. Dlatego właśnie w podeszwie poza poduszką gazową pojawiły się dwie pianki - poliuretanową oraz Phylon, które zwiększały amortyzację i odpowiadały za efekt lekkości tych sneakersów. Zmianom uległy również cholewki, w których zastosowano elementy z zamszu i przewiewnej siateczki, co w następstwie spowodowało zmodyfikowanie systemu sznurowania.

Dalsze losy

Mimo że model Air Max Light zapowiadał się bardzo ciekawie, tak naprawdę nigdy nie zyskał takiego rozgłosu, jak jego poprzednik, dlatego z czasem buty przestały być sprzedawane. Ponownie pojawiły się w roku 2007, jednak jako zupełnie inny projekt nazwany JD Sports Exclusive i cieszyły się okresową popularnością. Dziś jednak Air Max Light to jeden z tych modeli, które oglądamy już tylko w internetowym archiwum oregońskiej marki.