Timberland

Z Butopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Timberland (pełna nazwa: The Timberland Company) – amerykańska firma produkująca odzież I obuwie, powstała w 1952 z inicjatywy szewca Nathana Swartza. Zasłynęła z technologii pozwalającej tworzyć wodoodporne obuwie, dzięki wtłaczaniu cholewki buta w podeszwę. Należy do VF Corporation, amerykańskiej korporacji odzieżowej, będącej właścicielem ponad 30 marek, wśród których można znaleźć Wrangler czy Vans.

Historia

Nathan Swartz, pracujący w firmie The Abington Shoe Company, w 1952 roku wykupił połowę udziałów tej bostońskiej fabryki. Trzy lata później nabył drugą połowę udziałów, w wyniku czego stał się jej jedynym właścicielem. Swartz był skromnym szewcem, który zawsze marzył o posiadaniu swojej fabryki. Uporczywe dążenie do celu i wspinanie się po szczeblach kariery pozwoliło mu nie tylko spełnić to marzenie, ale przede wszystkim poznać dokładnie każdy etap produkcji obuwia. Bostoński posiadał też niemałe zdolności menadżerskie, co pozwoliło mu na efektywne zarządzanie przedsiębiorstwem, które z małej firmy przerodziło się w markę rozpoznawalną na całym świecie. Jednym z największych dokonań Nathana było wynalezienie technologii produkcji w pełni wodoodpornych butów. Jego pomysł polegał na wtłaczaniu cholewki w podeszwę i późniejszym łączeniu obu elementów przy pomocy wysokiej jakości szwów. W efekcie powstał pierwszy wodoszczelny but, który zasłynął pod nazwami „Żółty” oraz „Drwal”. Marka Timberland kojarzona jest przede wszystkim z butami dedykowanymi fanom turystyki pieszej, ze szczególnym uwzględnieniem turystyki górskiej. Obecne oferta firmy to nie tylko obuwie outdoorowe, lecz wiele ciekawych projektów o charakterze casualowym.

Działalność ekologiczna i charytatywna

Timberland jest przedsiębiorstwem znanym z angażowania się w działalność proekologiczną oraz prospołeczną. Firma jest świadoma jak ważny jest stan środowiska naturalnego oraz potrzeby ludzi. Jeśli chodzi o działalność ekologiczną Timberland jako pierwsza firma na świecie rozpoczęła współpracę z pochodzącym z Malezji przedsiębiorstwem Green Rubber, zajmującym się recyklingiem opon samochodowych. Założona przez Nathana Swartza firma tworzy zatem podeszwy swoich butów z tworzyw pochodzących z recyklingu. Efektem dbałości o naturę była też rezygnacja z korzystania w produkcji z polichlorku winylu (PCV). Wnętrze butów Timberland najczęściej wytwarzane jest z przetworzonych tworzyw poliestrowych oraz butelek PET. Coraz częściej marka wykorzystuje również bawełnę pozyskiwaną ze specjalnych upraw ekologicznych. Jedną z głośniejszych akcji charytatywnych na koncie Timberland jest ta, w której marka stworzyła specjalną kolekcję butów i koszulek z hasłem „Stomp Out Genocide”, ze sprzedaży których środki zostały przekazane mieszkańcom Dafuru.