Sandały

Z Butopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Sandały są rodzajem obuwia o „otwartej” konstrukcji. Obecnie pod tą nazwą powstało wiele modeli butów, różniących się między sobą materiałem, fasonem, budową, etc. Często różnica między sandałami a klapkami zaciera się niemalże zupełnie. Główną cechą jaka odróżnia jedne od drugich, są w przypadku sandałów oplatające kostkę paski, utrzymujące but na miejscu. Początki tego rodzaju obuwia sięgają starożytności. Sandały były najbardziej popularnym rodzajem butów w większości wczesnych cywilizacji. Pierwsze zarejestrowane wzmianki na temat sandałów, można znaleźć w starożytnej Mezopotamii, gdzie były noszone w latach 1600 - 1200 p.n.e., przez osadników żyjących w graniczących z Iranem górach. Ówczesne sandały były miękkim butem, charakteryzowały się skórzanymi paskami, które oplatając stopę, przytrzymywały ją na miejscu. Ciekawostką jest fakt, że do roku 1850 nie rozróżniano lewego i prawego buta w parze, produkując oba na jedną modłę.

Rodzaje sandałów

Obecnie sandały wciąż są jednym z najchętniej noszonych rodzajów butów oraz nie ma chyba marki, która nie miałaby ich w swojej ofercie. Można wyróżnić następujące rodzaje sandałów:

  • rzymianki, z rzemykach zawiązywanych wysoko na łydce
  • sandały na obcasie lub koturnie
  • sandały Ho Chi Minh, stworzone z gumy, powstały podczas wojny w Wietnamie, dziś popularne również w USA
  • huaraches – sandały przeznaczone do biegania
  • Jipsin – pochodzące z Korei, zrobione ze słomy, noszone były w dawnych czasach
  • Waraji – Japońskie słomiane sandały, składające się z plecionej podeszwy i również plecionych sznurowań

Jak widać, niemalże każda kultura miała swoją wersję sandałów. Nie sposób dziś zliczyć mnogości nazw i materiałów, z jakich są wykonywane. Są modne i wygodne, a dzięki różnorodności dostępnej oferty, każdy może znaleźć coś dopasowanego do własnego stylu.