Buty do tenisa

Z Butopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Rodzaj butów sportowych, dedykowany grającym w tenis. Jest to również powszechne określenie stylu butów, nadających się do uprawiania innych sportów. W Ameryce Północnej i Australii ogólnie przyjęto określanie mianem tennis shoes, większości rodzajów obuwia dla atletów.

Funkcje

Głównym przeznaczeniem butów do tenisa jest zabezpieczenie grającego przed urazami, na które narażony jest w trakcie meczu, jak również zapewnienie mu odpowiedniego wsparcia, dla uzyskania wyższych osiągów. Podstawową zasadą budowy butów do tenisa, jest wzmocnienie ich bocznych części, gdyż gracze poruszają się na boki, gwałtownie zatrzymują się w najszybszym momencie biegu oraz często zmieniają kierunek. To sprawia, że punkt ciężkości zmienia się wielokrotnie i gwałtownie, przez cos stopa i kostka narażone są na przeciążenia i liczne kontuzje. Ponadto skoki i wybicia w trakcie gry, narażają tenisistów na wstrząsy, które miękka podeszwa musi efektywnie zamortyzować, równocześnie zapewniając przyczepność oraz wyczucie powierzchni.

Cechy charakterystyczne

Z uwagi na specyfikę sportu, pod względem funkcji i konstrukcji, buty do tenisa przypominają te używane do gry w koszykówkę. Ich znaki rozpoznawcze to gruba, mięsista, zazwyczaj gumowa podeszwa oraz średnia wysokość cholewki. Sznurowadła poprowadzone są do samego końca języka, dzięki czemu można je mocniej zacisnąć, co unieruchamia but w każdej jego części. Dzięki swojej wszechstronności, buty nadają się nie tylko na kort, sprawdzą się również na siłowni, jako obuwie treningowe.