Vans

Z Butopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Vans – amerykańska marka zajmująca się produkcją butów i akcesoriów sportowych, dedykowanych głównie pasjonatom skateboardingu, snowboardingu, surfingu oraz BMX. Firma powstała 16 marca 1966 z inicjatywy Paula Van Dorena, Jima Van Dorena, Gordy’ego Lee i Serge’a D’Elia.

Historia

W marcu 1966 roku Paul Van Doren ze swoimi trzema wspólnikami otworzyli pierwszy sklep, który nazwano Van Doren Rubber Company. Historia marki Vans ma swój początek w Kalifornii, gdzie założyciele sklepu starali się rozwijać swój projekt. Pierwszy sklep powstał w Anaheim i wtedy nazwa Vans jeszcze nie istniała. Ogromną ciekawostką jest fakt, że pierwsze buty produkowano na miejscu w sklepie Van Doren Rubber Company. Klient przychodził do sklepu, zamawiał buty i czekał na ich odbiór. Po pewnym czasie funkcjonowania wspólnej działalności buty Vansa zyskały popularność w całej Kalifornii, ciesząc się zainteresowaniem ogromnej liczby skaterów. Pod koniec lat 70. ubiegłego wieku wielu młodych ludzi korzystało z obuwia Vans. Produkty trafiały w gusta skaterów, ponieważ potrzebowali oni butów zapewniających optymalną przyczepność podeszwy do deskorolki, a właściwość tę gwarantowało właśnie obuwie Vans. We wspomnianym okresie Vans miał już na koncie ok. 70 firmowych sklepów.

W latach 80. XX wieku firma Vans coraz bardziej umacniała swoją pozycję na rynku, mając w ofercie obuwie świetnie sprawdzające się w koszykówce, baseballu czy wrestlingu. Do popularności butów Vans w tamtych czasach przyczynił się Sean Penn, aktor, który pojawił się w Vansach w filmie pod tytułem „Beztroskie lata w Ridgemont High”. Okres ten był jednak pełen nie tylko sukcesów, ponieważ zażarta rywalizacja z rynkowymi konkurentami mało nie doprowadziła przedsiębiorstwo do bankructwa. Przychylność ze strony banków pozwoliła firmie pokonać kłopoty finansowe i wrócić na właściwe tory.

W latach 90. akcje Vans trafiły na nowojorską giełdę, a firma zaczęła produkować swoje buty nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Pod koniec lat 90. Marka zaczęła aktywnie uczestniczyć w organizacji różnych zawodów sportowych, co przyniosło jej sławę. Działalność Vans zawsze skupiała się wokół sportów widowiskowych, takich jak surfing czy snowboarding. W 2000 roku firma sprzedała prawa do transmisji telewizyjnej zawodów znanych jako Vans Triple Crown. Przyczyniło się to do jeszcze większego rozgłosu i wzrostu sprzedaży.

Vans obecnie

Vans stało się marką rozpoznawalną w różnych zakątkach świata. Chętnie współpracują z nią najznamienitsi projektanci mody ze Stanów Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. Aktualna oferta firmy to nie tylko bluzy, lecz również bluzy, czapki, spodnie czy t-shirty.

Ciekawostki

  • Nazwa marki pochodzi od nazwiska jej dwóch z czterech założycieli: Jamesa oraz Paula Van Dorenów.
  • Początkowo buty Vans nie miały nazw takich, jak Era, Slip-on, Old Skool czy Authentic. Wszystkie produkty były po prostu numerowane. Wobec tego na przykład kultowe Ery znane były jako #95, a Slip-ony jako #44.
  • Na początku działalności marki Vans oferowane przez nią obuwie było dostępne w zaskakująco niskich cenach, które dzisiaj wręcz są niewyobrażalne. Większość butów kosztowało nie więcej niż trzy dolary, a maksymalną ceną było niecałe pięć dolarów.
  • Kultowy model Era, który pojawił się po raz pierwszy w 1975 roku, zaprojektowali cenieni skaterzy – Tony Alva oraz Stacey Peralta, którzy należeli do ekipy Z-Boys.
  • Słynny model Era w początkowych miesiącach swojego istnienia sprzedawany był wyłącznie w granatowo-czerwonej kolorystyce.