Buty piłkarskie

Z Butopedia
Wersja z dnia 14:56, 8 wrz 2017 autorstwa Admin (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "Buty do piłki nożnej, popularnie nazywane również korkami, nazwa wzięła się od wypustek zamontowanych w ich podeszwie, zapewniających przyczepność podczas gry...")

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Buty do piłki nożnej, popularnie nazywane również korkami, nazwa wzięła się od wypustek zamontowanych w ich podeszwie, zapewniających przyczepność podczas gry na murawie. Jest to specjalistyczny rodzaj obuwia, którego przeznaczeniem jest zapewnienie komfortu i wygody osobom uprawiającym football. Ze względu na rodzaj podeszwy, buty piłkarskie dzielimy na:

  • lanki – najbardziej popularny rodzaj butów do gry w piłkę. Posiadają plastikową podeszwę, z gumowymi wypustkami dzięki czemu nadają się do gry na twardym podłożu, sztucznej lub naturalnej trawie czy klepisku.
  • halówki - ich kauczukowa, gładka powierzchnia zaprojektowana jest by zapewnić przyczepność na parkiecie hali sportowej. Piłka do gry w „halówkę” jest mniejsza i uderza się ją przednią częścią buta.
  • turfy albo torfówki, żwirówki lub śniegówki - charakteryzują się przyczepnością. Podeszwa nabita jest małymi, gęsto rozłożonymi, gumowymi kołkami. Sprawdzą się na twardych, suchych powierzchniach, np. typu Orlik.
  • wkręty, które posiadają sześć metalowych lub aluminiowych kolców wkręconych w podeszwę. Ich zastosowaniem jest gra na miękkim podłożu, dzięki dobrej przyczepności nadają się na wilgotną murawę i trudne warunki atmosferyczne.


Decydując się na zakup butów najważniejsze jest by ustalić kilka faktorów.

  1. Na jakiej powierzchni gramy czy to będzie trawa naturalna, trawa sztuczna czy hala.
  2. Określenie stopnia zaawansowania grającego – profesjonalny, półprofesjonalny, półamatorski, albo rekreacyjny.
  3. Materiał, z którego wykonane są buty – skóra lub syntetyczne materiały.
  4. Wymiary stopy, w tym jej szerokość.

Historia

Z początkiem XIX wieku, football stał się popularnym sportem w Wielkiej Brytanii. W tamtym czasie gracze używali swoich codziennych, roboczych butów, które charakteryzowała spora waga i masywność. Pierwszy model butów dedykowany wyłącznie grającym w piłkę, powstał pod koniec XIX wieku. Stworzony z grubej skóry, sięgał kostki, by zapewnić ochronę przed kontuzjami. Ważył aż 500 g, a po nasiąknięciu wilgocią, ta wartość dochodziła nawet do 1kg. W latach 60. XX wieku, nastąpił przełom w rozwoju butów piłkarskich. Obniżono cholewkę, co zwiększyło szybkość graczy i pozwoliło płynną zmianę kierunku biegu. Słynnym modelem stał się, stworzony w latach 80. adidas Predator. W tamtym czasie na rynek weszły również marki takie jak Lotto, Umbro i Kelme. Dziś największe marki obuwnicze takie jak Nike czy adidas, wiodą prym w sprzedaży butów piłkarskich i co sezon przedstawiają nowe technologie, które mają za zadanie poprawić osiągi graczy.