AM (Air Max)

Z Butopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

AM - Air Max, najpopularniejszy model obuwia firmy Nike. Wymyślony w 1985 roku przez czołowego projektanta marki – Tinkera Hatfielda. Zadebiutował na rynku w 1987 roku i od tamtej pory co roku pojawiały się jego nowe interpretacje. Mimo upływu trzydziestu lat żadne odkrycie Nike nie zdołało prześcignąć popularności butów opartych na systemie poduszek powietrznych.

Historia

Prace nad flagowym modelem Nike trwały w firmie od początku lat osiemdziesiątych. Przełomu udało się dokonać Tinkerowi Hatfieldowi, który w 1985 roku naszkicował pierwsze buty z poduszką powietrzną w podeszwie. Inspiracją do takiego designu i rozwiązania technologicznego był francuski budynek Pompidou, który posiada zewnętrzną instalację, która natchnęła projektanta obuwia. Prototyp butów Air Max powstał w 1987 roku i mimo licznych sprzeciwów ze strony marketingowców, okazał się strzałem w dziesiątkę. Dziś okienko z poduszką powietrzną w podeszwie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych motywów Nike.

Rozwój

Air Max 1 były zaledwie początkiem wielkiej przygody, jaką w tamtym momencie zainicjował Hatfield. W latach dziewięćdziesiątych nowe modele Air Maxów pojawiały się z ogromną częstotliwością. Największą popularnością cieszyły się jednak wciąż te z 1987 roku, a później Air Max 90 oraz Air Max 95. Dzisiejszy świat Air Maxów to tysiące nowych form, kolorystyk i wersji z różnego typu materiałów.