Toms

Z Butopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Toms – marka została założona w 2006 roku. Pochodzący ze Stanów Zjednoczonych podróżnik i filantrop Blake Mycoskie wyruszył do Ameryki Południowej. Odwiedził Argentynę, gdzie zaobserwował, że wiele lokalnych dzieci w ogóle nie ma butów, a ich stopy są pokaleczone i zadrapane. Po powrocie do kraju wymyślił markę i innowacyjny pomysł biznesowy. W myśl zasady „one for one” każde sprzedane buty Toms to jedna para, która trafia do potrzebującego i biednego dziecka. W kilka lat po zainicjowaniu Toms Shoes marka mogła się pochwalić ponad 70 milionami par rozdanych najmłodszym. Skąd się wzięła nazwa Toms? Założyciel i pomysłodawca szukał skrótu dla zdania Tomorrows Shoes (buty dla lepszego jutra). I tak powstało TOMS.

Marka rozpoczęła ekspansję rynku od espadryli – butów z setkami lat tradycji. Najstarsze modele liczą sobie około 4 tysiące lat. Potem nastąpiła długa przerwa i ten rodzaj butów triumfalnie powrócił w XIII wieku. Wtedy też przewiewne i lekkie buty z podeszwą ze sznurka nosił sam król Aragonii. Skąd nazwa espadryle? Jest to gatunek rośliny „esparto”, którą palono i pleciono, po tych zabiegach była doskonałym tworzywem na podeszwę buta.

Następnie buty podbiły serca Hiszpan. Dla nich espadryle były nie tylko butami, co oznaką przynależności do danej grupy społecznej lub subkultury. Modele szyte w Emporda są białe, z pięcioma kolorami na cholewce. Z kolei jednokolorowe – białe – to ulubieńcy Sardanes, czyli katalońskich tancerzy. W czasach współczesnych do nadania espadrylom nowej jakości i wypromowania na świecie jest odpowiedzialny projektant Yves Saint Laurent. Potem nadszedł rok 2006, kiedy biznes poszedł w parze z działalnością charytatywną. Toms do dziś prężnie działa na rynku, poza butami brand poszerzył swoją ofertę o dodatkowe produkty: okulary przeciwsłoneczne, płócienne torby i kubki z kawą.